Zgubiłem dowód, paszport i prawo jazdy? Co dalej? Ile kosztuje wyrobienie duplikatów i jak się do tego zabrać?

Zgubiliście kiedyś dokumenty? Utrata dowodu, prawa jazdy czy innego dokumentu może słono kosztować. W tym wpisie znajdziesz wskazówki co zrobić, gdy utracisz jakiś ważny dokument i ile będzie kosztować odtworzenie go.

Nieuprawnione wykorzystanie Twoich dokumentów może prowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji (np. zaciągnięcie pożyczki na Twoje nazwisko, wynajęcie mieszkania itd.). Aby ochronić swoją tożsamość i zminimalizować ryzyko takich zdarzeń, zastrzeż swoje dokumenty, gdy tylko zorientujesz się, że je zgubiłeś.

Jak zastrzec utracone dokumenty?

Dokumenty zastrzegamy w banku, który przekazuje informacje do Centralnej Bazy Danych systemu Dokumenty Zastrzeżone administrowanego przez Związek Banków Polskich. Z bazy korzystają nie tylko banki, ale również inne firmy.

Aby zastrzec dokumenty, najlepiej skontaktować się ze swoim bankiem. Jeśli nie posiadasz konta w żadnym banku, Tutaj znajdziesz listę banków, które zastrzegają dokumenty wszystkim, nie tylko swoim klientom. Pamiętaj, że za zastrzeżenie dokumentu bank może pobrać opłatę.

Gdy zgubisz inny dokument (prawo jazdy, dowód osobisty, paszport, dowód rejestracyjny, książeczkę żeglarską, książeczkę wojskową, kartę pobytu), powinieneś:

  1. Udać się do oddziału banku w celu zastrzeżenia utraconego dokumentu (za pośrednictwem banku dokument zostanie wpisany na listę w bazie Dokumenty Zastrzeżone prowadzonej przez Związek Banków Polskich).
  2. Zawiadomić policję, jeżeli dokument został utracony w wyniku kradzieży.
  3. Zgłosić utratę dokumentu organowi, który go wydał lub, jeśli jesteś za granicą, zgłosić się do Konsulatu RP lub lokalnej policji.

Ile kosztuje odtworzenie utraconych dokumentów?

PRAWO JAZDY – czas oczekiwania na wydanie dokumentu do 30 dni

Koszt: 125,50 zł (opłata za wydanie prawa jazdy: 100 zł, opłata ewidencyjna: 0,50 zł, zdjęcie: około 25 zł)

Warto zapamiętać!

Jeśli utraciłeś prawo jazdy, nie wsiadaj za kółko. W przypadku kontroli za brak dokumentu grozi kara grzywny w wysokości 50 zł bez punktów karnych. Sprawa komplikuje się, jeśli będziesz uczestnikiem zdarzenia drogowego (kolizji, wypadku). Po pierwsze – możesz otrzymać mandat za spowodowanie kolizji (jeśli to Ty będziesz sprawcą, a pozostali uczestnicy zdarzenia nie zgodzą się na polubowne załatwienie sprawy ze względu na brak Twojego prawa jazdy – na miejsce zostanie wezwana policja). Po drugie – możesz mieć problemy z ubezpieczycielem (przy likwidacji szkody prawo jazdy jest dokumentem wymaganym).


DOWÓD OSOBISTY – czas oczekiwania na wydanie dokumentu do 30 dni (zazwyczaj ok. 10 dni)

Koszt: 25 zł (opłata za wydanie dowodu: 0 zł, zdjęcie: około 25 zł)


 PASZPORT – czas oczekiwania na wydanie dokumentu do 30 dni

Koszt jest uzależniony od wieku:

  • dorośli : 140 zł /420 zł* + około 25 zł (zdjęcie);
  • dzieci 13-18 lat i uczące się do 25 lat: 70 zł / 210 zł* + około 25 zł (zdjęcie)
  • dzieci do 13 lat: 30 zł / 90 zł* + około 25 zł (zdjęcie)

*jeśli paszport został utracony z winy posiadacza opłata wynosi 300% opłaty standardowej


DOWÓD REJESTRACYJNY – czas oczekiwania na wydanie dokumentu do 30 dni

Koszt: 73,50 zł (dowód rejestracyjny: 54 zł, opłata ewidencyjna: 0,50 zł, pozwolenie czasowe: 18,50 zł, opłata ewidencyjna: 0,50 zł) – jeśli nie chcesz użytkować samochodu do czasu wydania wtórnika dowodu rejestracyjnego, możesz zrezygnować z pozwolenia czasowego – koszt obniży się o 19 zł.


KSIĄŻECZKA WOJSKOWA

Koszt: 53 zł (opłata skarbowa 28 zł, zdjęcie około 25 zł)


KSIĄŻECZKA ŻEGLARSKA – czas oczekiwania na wydanie dokumentu do 30 dni

Koszt: 50 EURO (równowartość w zł) + około 25 zł (zdjęcia)


KARTA POJAZDU – czas oczekiwania: niezwłocznie – nowa karta pojazdu zamawiana jest w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie

Koszt: 75,50 zł (karta pojazdu 75 zł, opłata ewidencyjna 0,50 zł)


Jedno jest pewne – dokumentów należy strzec jak oka w głowie. Nie życzę nikomu zgubienia, a tym bardziej kradzieży dokumentów. Oprócz kosztów wystawienia wtórników, czeka nas sporo stresu i konieczność poświęcenia czasu na załatwienie formalności w urzędach i banku.

Print Friendly, PDF & Email

1 Comment on Zgubiłem dowód, paszport i prawo jazdy? Co dalej? Ile kosztuje wyrobienie duplikatów i jak się do tego zabrać?

  1. Tak, można. Ale można też kupić kolekcjonerkę i wyjdzie na to samo. Działa tak samo. Ja mogę od siebie polecić stronkę clubcard com pl

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*


stat4u