Narzędzia w finansach osobistych – budżet domowy

W praktyce, a w szczególności na wielu blogach, pojęcia: budżet domowy oraz rejestr wpływów i wydatków, są używane zamiennie, co moim zdaniem jest (co do zasady) niepoprawne merytorycznie. Z tego wpisu dowiesz się, czym jest budżet domowy oraz jak i po co go tworzyć.


Co to jest budżet domowy?


Budżet to z góry ustalony limit naszych wpływów i wydatków, który wynika ze świadomego planowania naszych wpływów i wydatków w przyszłości (zazwyczaj na podstawie tego, co działo się w przeszłości). To plan, który tworzymy po to, by się go trzymać, sprawdzać czy jest realizowany i na bieżąco interweniować – wtedy, gdy coś jest nie tak.

O tym, ile było w minionych okresach wpływów i wydatków, informuje cash flow, który sporządza się na podstawie ewidencji wpływów i wydatków.

Z praktycznego punktu widzenia cash flow i budżet są ze sobą ściśle powiązanie, ponieważ na podstawie tego pierwszego można stworzyć drugi. W szczególnym przypadku oba sprawozdania mogą stanowić jedność, ponieważ, jeżeli poszczególnym kategoriom w cash flow przypiszemy limity w celu ich kontroli – powstanie budżet. Powyższa zbieżność powoduje, że pojęcie budżetu jest często błędnie stosowane (szczególnie na portalach internetowych i forach dyskusyjnych).

Innymi słowy, w wyniku rejestrowania wpływów i wydatków gospodarstwa domowego, powstaje rachunek cash flow. W oparciu o cash flow powstaje budżet na okres przyszły, który podlegać powinien kontroli wykonania.

Warto zapamiętać!

BUDŻET DOMOWY = PLAN WPŁYWÓW I WYDATKÓW

CASH FLOW = RZECZYWISTE WPŁYWY I WYDATKI


W jaki sposób stworzyć domowy budżet?


Stworzenie domowego budżetu (obejmującego plan wszystkich wpływów i wydatków) nie jest trudne ale jego realizacja czyli kierowanie się narzuconymi limitami w każdym kolejnym miesiącu, nie jest już takie łatwe, szczególnie dla tych, którzy wcześniej nie zarządzali finansami w oparciu o podobne narzędzia. Budżet domowy wymaga planowania, zaangażowania a przede wszystkim dyscypliny. Z mojego doświadczenia wynika, że na początek łatwiej zacząć od budżetów celowych, czyli budżetów konkretnego przedsięwzięcia, np. budżet wesela, remontu albo budowy domu. Na ich przykładzie nauczyć się zasad i stosowania w praktyce, a później przejść na budżet domowy.

Ogólna zasada tworzenia budżetu jest dość prosta. Pracę nad stworzeniem domowego budżetu należy rozpocząć od zidentyfikowania comiesięcznych wpływów i wydatków.

Wpływy to nasze wszystkie dochody. W gospodarstwie domowym dochody pochodzą zazwyczaj z: pracy na etacie, własnej działalności, stypendiów, emerytur, rent, innych transferów socjalnych, alimentów, z wynajmu nieruchomości, z prezentów, odsetek i dywidend.

Jeśli chodzi o wydatki, będzie trochę trudniej ze względu na ilość transakcji. Zazwyczaj mamy wiele drobnych wydatków i tak naprawdę nie wiemy, na co ile wydajemy. Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, należałoby zacząć prowadzić ewidencję, zbierać paragony lub wszystkie zakupy dokonywać przy użyciu karty, by móc śledzić wyciągi bankowe.

Gdy już poznamy poziom naszych przychodów i wydatków, możemy stworzyć plan na kolejny okres np. miesiąc. Plan ten potem weryfikujemy z rzeczywistością, wyciągamy wnioski  i na tej podstawie możemy ustalić budżet na kolejne miesiące. Szczegółowo kwestią budżetu domowego zajmę się w przyszłości.


Dlaczego warto tworzyć budżet domowy?


Dzięki prowadzeniu budżetu, możesz zyskać większą kontrolę nad swoimi wydatkami. Ustalone limity na poszczególne grupy wydatków mogą motywować Cię do codziennych oszczędności. Możliwe, że ustalisz zasady co do wydawania pieniędzy na mieście. Zaczniesz zwracać uwagę na drobne kwoty wydawane na codzienną kawę na wynos czy kanapkę na mieście.

Jeśli ustalisz budżet np. na rok, łatwiej będzie Ci zaplanować większe wydatki, wakacje, nowy sprzęt. Po prostu będziesz widzieć czy Cię stać.

Planowanie nie dotyczy wyłącznie wydatków, ale również wpływów. Plan finansowy może zmotywować Cię do cięższej i bardziej efektywnej pracy, walki o prowizję i premię lub podjęcia dodatkowej pracy, jeśli w budżecie jest deficyt.

 

Print Friendly, PDF & Email

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*


stat4u