Książki


Zarządzanie finansami osobistymi. Teoria i praktyka [A. Barembruch]

Książka nie jest o tym, „jak zostać bogatym”, ale o tym jak utrzymać płynność finansową przez całe życie.  Treść książki opiera się na założeniu, że wspólnym celem wszystkich nie jest (jak to się wskazuje w wielu publikacjach) budowanie bogactwa, lecz utrzymanie zdolności do regulowania bieżących zobowiązań (czyli płynności). Jeśli osiąga się płynność, decyzja o tym, co robić z ewentualnymi nadwyżkami finansowymi (czy przeznaczyć na oszczędności czy na konsumpcję), jest kwestią indywidualną. Książka zawiera ponad 80 przykładów i ponad 70 rysunków (wykresów i schematów), dzięki którym Czytelnik dowie się, na co powinien zwracać uwagę i jakie narzędzia może wykorzystać aby, z jednej strony zautomatyzować wszystkie proste decyzje finansowe (cykliczne), a z drugiej strony by bardziej świadomie podejmować decyzje wielowymiarowe związane z oszczędzaniem, inwestowaniem, kredytowaniem, ubezpieczaniem czy opodatkowaniem. W większości przypadków trudno znaleźć jednoznaczne odpowiedzi, co jest najlepszym wyborem, ponieważ wiele zależy od naszych preferencji (stosunku do ryzyka). O wiele łatwiej odpowiedzieć na pytanie, jak zwiększać efektywność działań związanych z finansami osobistymi. Innymi słowy jak realizować wyznaczone cele przy niższym nakładzie czasu, pracy i pieniędzy, przy akceptowalnym poziomie ryzyka. Książka skierowana jest do wszystkich zainteresowanych tematyką finansów osobistych, zawiera zarówno wyjaśnienie podstawowych pojęć, jak i zaawansowane symulacje (np. poduszka finansowa pod kredyt, analiza kredytów indeksowanych i denominowanych kursem waluty obcej), które skierowane są do tych, którzy chcą bardziej wnikliwie zająć się tematyką finansów osobistych

Sekrety bogacenia się. Bądź przedsiębiorczy i zbuduj swoją niezależność finansową [H. Bieniok]

„Droga do bogactwa wiedzie przez zmianę myślenia. Bogactwo zdobywają ludzie przedsiębiorczy, którzy mają dyscyplinę wewnętrzną i finansową. To postawa, która odróżnia biednych od bogatych. To dobro deficytowe w czasach, kiedy większość ludzi uzależnia się od kredytów i odkłada konstruktywne plany na daleką przyszłość”
W tej książce prof. H. Bieniok, uświadamia, jakie błędy większość z nas popełnia w myśleniu o finansach. Polecam tę książkę wszystkim tym, którzy chcą mieć w pigułce zawartość książek Kiyosakiego i podobnych – syntetycznie, konkretnie. Dla mnie to swego rodzaju kompendium, jeśli chodzi o miękkie umiejętności niezbędne do zarządzania finansami osobistymi.


Wolność finansowa dzięki inwestowaniu w nieruchomości [S.Muturi, R. Zduńczyk]

„Mając 25.000 złotych gotówki, możesz zacząć budowanie swojej wolności finansowej. Wolność finansowa to stan, w którym nie musisz więcej pracować zarobkowo. To twoje inwestycje będą pracowały na ciebie i przynosiły ci co miesiąc wystarczająco gotówki, aby pokrywać twój normalny poziom comiesięcznych wydatków. A co ty wtedy będziesz robić? To co zechcesz. Jak to osiągnąć? Inwestuj w mieszkania pod wynajem. Oprócz początkowych 25.000 złotych niczego innego ci nie trzeba, aby rozpocząć inwestowanie: nie musisz uzyskać licencji, nie musisz mieć ukończonych wyższych studiów, nie musisz mieć tzw. pleców. Co ci pomoże osiągnąć twój cel, to jasna wizja, determinacja, konsekwencja, systematyczność i otwarta głowa”.

Książka przystępnie ale i precyzyjnie określa istotę inwestowania w nieruchomości. Polecam każdemu, kto zastawia się nad opłacalnością zakupu mieszkania z przeznaczeniem na wynajem.


Droga do finansowej wolności [B. Schäfer]

Książka pokazuje drogę do dobrobytu, finansowego zabezpieczenia i finansowej wolności – drogę dostępną dla każdego. Bodo Schäfer odkrywa przed nami wypróbowane sekrety budowania bogactwa i przedstawia zdumiewająco proste i jednocześnie bardzo skuteczne techniki zwiększania zysku”.

Pewnie wiele osób o tym nie wie, ale to B. Schäfer jest autorem wielu przywoływanych sloganów dotyczących zarządzania finansami osobistymi. Choćby tego, że najpierw należy płacić samemu sobie. Myślę, że to wystarczająca rekomendacja.


Ruchome schody do fortuny [D. Bach]

„Jak zbić fortunę? Czy istnieje jakiś sekret, który znają tylko milionerzy? Okazuje się, że jest. Bach zdradza go w swojej bestsellerowej książce „Ruchome schody do fortuny”. Można do niej dojść – będąc człowiekiem z otwartą głową konsekwentnym, systematycznym i zdeterminowanym. Dzięki lekturze tej książki dowiesz się, co powinieneś wiedzieć, by przestać się martwić o przyszłość”

Bach to obok B. Schäfer’a chyba najbardziej znany popularyzator filozofii oszczędzania 10% dochodów. Ta książka na pewno silnie motywuje. Motywuje do odkładania na czarną godzinę, pozbycia się długów i wejścia na ruchome schody do fortuny. Niestety coraz trudniej do zdobycia w księgarniach.


Ekonomia w matriksie [K. Rybiński]

„Każdy z nas żyje w ekonomicznym matriksie, ciężko pracując, słabo zarabiając, często znacznie poniżej swoich możliwości. Tracimy kontrolę nad swoim życiem, ekonomiczny matriks decyduje za nas, jak mamy żyć, ile pracować, co kupować, ile mieć dzieci, gdzie i jak mieszkać. Większość ludzi pozostanie zanurzona w tym ekonomicznym matriksie przez całe życie, nie zdając sobie z tego sprawy, nie wiedząc, że mogli żyć inaczej, lepiej, że mogli czerpać z olbrzymiego rezerwuaru swoich nieodkrytych możliwości, które nigdy nie zostały wykorzystane”.

Bardzo ciekawa książka, bardziej naukowa ale nadal przystępna. Taki przyspieszony kurs ekonomii w przykładach, który uświadamia, jak wielki mamy potencjał, jeśli pewne zasady ekonomii, zaczniemy stosować w codziennym życiu.


Jak pomnażać oszczędności [M. Samcik]

„W książce znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące właściwego zarządzania finansami osobistymi oraz proste pomysły na poprawienie stanu domowego budżetu. Nauczysz się budować swój portfel inwestycji oraz umiejętnie wyznaczać cele inwestowania. Dowiesz się, jakie są zalety i wady popularnych lokat bankowych, obligacji skarbowych czy polis ubezpieczeniowych. Odkryjesz pułapki ofert bankowych i kruczki funduszy inwestycyjnych. Poznasz również szerokie możliwości inwestycji alternatywnych, np. nieruchomości, wino, sztukę czy złoto”.


Jak zadbać o własne finanse [M. Iwuć]

„Nie potrzeba skomplikowanej wiedzy z zakresu finansów, wystarczy zdrowy rozsądek i kilka prostych zasad, by zyskać finansowy komfort dla siebie i swojej rodziny. Marcin Iwuć w swoim unikalnym, dostosowanym do polskich realiów poradniku przedstawia skuteczny, 10-punktowy program zarządzania domowym budżetem. Przestaw się na mądre oszczędzanie i pozbądź się długów. Poznaj mity kredytowe, naucz się unikać pułapek finansowych, wybierz korzystne konto emerytalne i zgromadź konkretne oszczędności. Spraw, by pieniądze pracowały dla Ciebie!”


Grasz swoimi pieniędzmi, czy pieniądze grają tobą [A. Fesnak]

 

Moje pierwsze kieszonkowe [M. Samcik]

100 potwornych opowieści o pieniądzach, czyli jak żyć, zarabiać i wydawać z głową [M. Samcik]

 

Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią [B. Janiszewski]

 

Print Friendly, PDF & Email

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*


stat4u