Domowy cash flow – metoda bezpośrednia w teorii

Zanim przejdę do omawiania poszczególnych sposobów i narzędzi ewidencjonowania, chciałbym Wam wyjaśnić, jakie są dwie ogólne metody prowadzenia ewidencji, które przedstawiłem w swojej książce. W tym wpisie przedstawię metodę bezpośrednią, w kolejnych przejdę do metody pośredniej, bardziej zaawansowanej.

Na czym polega metoda bezpośrednia?

Metoda bezpośrednia (podstawowa, dane bieżące) polega na zaprezentowaniu poszczególnych grup wpływów i wydatków pieniężnych na podstawie ich bezpośredniej obserwacji i bieżącej ewidencji operacji.

Co to oznacza w praktyce?  Codziennie albo raz na jakiś czas (np. raz w tygodniu) na podstawie zebranych paragonów, innych notatek, a może nawet z pamięci, trzeba spisać wszystkie wpływy i wydatki na kartce papieru lub w jakiejś aplikacji. Taki sposób prowadzenia ewidencji docelowo może posłużyć do zarządzania finansami osobistymi w oparciu o budżet. Najpierw tworzymy plan wpływów i wydatków, potem spisujemy na bieżąco rzeczywiste wpływy i wydatki,  porównujemy później z planem i wyciągamy wnioski.

Zalety metody bezpośredniej

Zaletą tej metody jest fakt, że przedstawia na bieżąco informacje na temat zdarzeń, które miały miejsce w ciągu danego okresu (dnia, tygodnia czy miesiąca). Dzięki pogrupowaniu przepływów ze względu na własne zdefiniowane kryteria dostarczamy sami sobie informacji umożliwiających podejmowanie późniejszych decyzji np. o ograniczeniu niektórych wydatków.  Metoda jest prosta, wymaga jednak dużej determinacji i systematyczności. Wadą jest czasochłonność i to, że wiele osób zniechęca się jeszcze zanim zauważalne będą pierwsze, pozytywne efekty.

Komu polecam taką metodę?

Z mojego doświadczenia wynika, że jest to na początek bardzo dobra metoda dla wszystkich, którzy rozpoczynają porządkowanie swoich finansów. Dlaczego? Dlatego, że metoda ta pozwala w szybkim tempie (nawet w ciągu miesiąca) określić szczegółowo te wydatki, które można na stałe zredukować i dzięki temu wygenerować oszczędności.

Jeśli ktoś nabierze dobrego nawyku ciągłego spisywania wpływów i wydatków i uważa, że nie wymaga to dużego nakładu pracy i że są z tego duże korzyści, może ją stosować na stałe. Jeśli okaże się jednak, że nie lubimy zapisywać wszystkiego, nudzi nas to i nie widzimy korzyści, polecam metodę bardziej zaawansowaną. Przy czym metodę zaawansowaną możemy stosować tylko wtedy, jeśli posiadamy rachunek bankowy, z którego będziemy mogli pobrać historię operacji (szczegóły metody pośredniej poznacie w kolejnych wpisach).

Dla kogo przeznaczona jest metoda bezpośrednia?

Metoda bezpośrednia jest szczególnie wskazana wtedy, gdy:

  • dysponujemy relatywnie niewielkim budżetem miesięcznym, tzn. takim, w którym wydatek kilku zł ma duży udział w ogólnej kwocie dostępnych środków,
  • miesięczne wpływy zrównują się z miesięcznymi wydatkami lub nawet je przekraczają,
  • większość operacji wykonujemy gotówkowo,
  • nie posiadamy rachunku bankowego (jego posiadanie nie przeszkadza w stosowaniu tej metody J ),
  • uznajemy, że chcemy zarządzać finansami w oparciu o budżet (mieć plan finansowy i go kontrolować),
  • rozpoczynamy porządkowanie swoich finansów, ponieważ szybko nas dyscyplinuje i szybko wskazuje na te wydatki, które należy ograniczyć.
Print Friendly, PDF & Email

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*


stat4u