Filmy


Zbyt wielcy, żeby upaśćToo Big to Fail  [2011]

Oparty na faktach dramat o przyczynach kryzysu gospodarczego w 2008 roku i kulisach wprowadzenia Planu Paulsona – programu ratowania amerykańskiego sektora finansów. 11 nominacji do nagród Emmy. Aby nie dopuścić do powstania efektu domina, Henry Paulson (William Hurt), sekretarz skarbu w administracji George’a W. Busha, decyduje się na wprowadzenie w życie programu ratunkowego. Zespół skupionych wokół Paulsona wybitnych ekonomistów rozpoczyna negocjacje z szefami największych banków i instytucji finansowych.


Żądza bankiera – Le Capital [2012]

 

Tym razem to nie film o ofiarach światowego kryzysu finansowego, lecz o jego sprawcach, podany ze sporą dawką francuskiego humoru. Dyrektor olbrzymiego, europejskiego banku inwestycyjnego rozpaczliwie szuka wyjścia z sytuacji, w której jedna z amerykańskich spółek próbuje wykupić jego udziały.


Zeitgeist: Addendum [2008]

Zeitgeist (niem. duch epoki): Addendum (łac. to co trzeba dodać) – film dokumentalny w reżyserii Petera Josepha, będący drugą częścią serii Zeitgeist. Dokument tłumaczy mechanizm funkcjonowania systemu monetarnego, m.in. zjawisko „kreacji pieniądza” przez instytucje bankowe. W prosty sposób wyjaśnia mechanizmy finansowe, które sprawiają, że wpadamy w błędne koło pieniądza i długów. Nie jestem zwolennikiem spiskowej teorii świata, więc sugeruję podejście z dystansem. Pierwsze 30 min filmu na pewno warto obejrzeć, choćby po to by na prostych przykładach zrozumieć mechanizm działania rezerw obowiązkowych, inflację i zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście jesteśmy niewolnikami pieniądza.


Drobne cwaniaczki – Small Time Crooks [2000]

 

Print Friendly, PDF & Email

2 Comments on Filmy

    • Słyszałem o filmie, ale go nie oglądałem. Wrzucę go biblioteczki… Dzięki 🙂 A może masz (macie) inne ciekawe sugestie?

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*


stat4u