Ewidencja domowych finansów – zasady prowadzenia

Prawidłowe prowadzenie ewidencji finansowej w gospodarstwie domowym ma kluczowe znaczenie dla uporządkowania finansów osobistych i podejmowania racjonalnych decyzji w przyszłości.

Kwestią pierwszoplanową w tym zakresie jest to, by stosować się do kilku zasad:

 • Bądź systematyczny!
 • Bądź uporządkowany!
 • Bądź skrupulatny! (kompleksowość ewidencji)
 • Bądź konsekwentny! (ciągłość ewidencji)

Moim zdaniem kwestią drugoplanową jest jaki sposób i przy wykorzystaniu jakich narzędzi taką ewidencję będziemy prowadzić. Mogą to być zarówno kartka papieru i długopis, ale również zaawansowane aplikacje mobilne i webowe. Nie liczcie na to, że znajdziecie idealny program lub idealny arkusz kalkulacyjny. Jeśli już wybierzecie jakieś narzędzie, warto zapamiętać, że późniejsza jego zmiana prawdopodobnie spowoduje utratę zgromadzonych danych. W kolejnym wpisie udostępnię mój wzór arkusza kalkulacyjnego do prowadzenia ewidencji domowych finansów.

Co oznaczają w praktyce zasady, które wymieniłem na początku?

Systematyczność

Ewidencja powinna mieć charakter systematyczny. Zapisywanie operacji należy prowadzić regularnie, najlepiej automatycznie. Początkowo najlepiej codziennie, później w dłuższych odstępach czasu.

Uporządkowanie i celowość

Ewidencja powinna mieć charakter uporządkowany i celowy. Zarówno wpływy, jak i wypływy powinny być podzielone na kategorie. Zestaw kategorii może, ale nie musi, być bardzo szczegółowy, ważne jest natomiast, by odpowiadał celom, jakie sobie stawiamy i dostarczał informacji niezbędnych do podejmowania decyzji. Dla kogoś, kto pasjonuje się zbieraniem znaczków i wydaje w związku z tym znaczące kwoty, celowe może okazać się wyodrębnienie takiej kategorii w ramach hobby czy rozrywki, dla innych bezzasadne może okazać się wyodrębnianie pozycji paliwo, w kategorii transport, ponieważ nie korzysta z samochodu.

Kompleksowość

Ewidencja powinna być kompleksowa tzn. obejmować wszystkie przepływy pieniężne, bez wyjątku, chyba że takie rejestrowanie operacji jest niemożliwe (ze względów technicznych) lub jej prowadzenie naruszałoby spokój gospodarstwa domowego (nie zawsze chcemy, by finanse były w 100%  jawne dla wszystkich członków gospodarstwa domowego). W ramach poszczególnych kategorii lub w syntetycznym zestawieniu warto wyodrębnić pozycję „pozostałe”, która będzie obejmować te operacje, których z jakichś względów nie zarejestrowaliśmy. Generalnie jestem zwolennikiem, by początkowo prowadzić ewidencję dość drobiazgowo (ponieważ najczęściej codzienne niewielkie wydatki dają wysokie kwoty w ciągu roku), a z czasem kategorie wydatków grupować .

Ciągłość

Ewidencja powinna opierać się na zasadzie ciągłości. Rejestracja wpływów i wydatków prowadzona może być z wykorzystaniem różnych szablonów i technik (kartka papieru, Excel, aplikacja mobilna, webowa). Często słyszę na zajęciach jak ktoś intensywnie poszukuje idealnej aplikacji, co chwila zmieniając dotychczasowe. Tymczasem ważne jest, by decydując się na dany szablon czy technikę zapisu, stosować ją przez dłuższy czas, bo tylko wtedy będziemy mogli wyciągnąć jakieś praktyczne wnioski. Jeśli ktoś już lubi zmieniać aplikacje, to lepiej zawczasu pomyśleć o takiej, która daje możliwość eksportowania danych do innych urządzeń. Pamiętajmy, że tylko ciągłość zapisu zapewnia możliwość porównywania danych w czasie i wyciąganie wniosków na przyszłość.

To był ostatni wpis teoretyczno-wprowadzający w cyku Jak uporządkować swoje finanse osobiste. Już w poniedziałek poznacie 3 kroki do uporządkowania swoich finansów. W kolejnych wpisach opowiem o szczegółach poszczególnych kroków i udostępnię pliki Excel. Do zobaczenia w poniedziałek:)

Print Friendly, PDF & Email

6 Comments on Ewidencja domowych finansów – zasady prowadzenia

 1. Musiałam pewnego czasu się tym zająć jak zdałam sobie sprawę jak dużo pieniędzy miesięcznie muszę wydawać. Rozpisałam sobie wszystkie miesięczne wydatki od rachunków które płacę co miesiąc, przez zakupy spożywcze, dodatkowe zakupy po spłatę kredytu czy innych zobowiązań finansowych. Dopiero jak się człowiek przyjrzy takiej liście to wie ile środków pieniężnych wydaje ale może też je nieco zoptymalizować.

  • Rzeczywiście warto co jakiś czas spisywać wpływy i wydatki choćby po to by mieć ogólne rozeznanie. Jeśli zrobi się to „porządnie” i ograniczy comiesięczne rachunki to potem wystarczy kontrolować na bieżąco to co wydaje się na konsumpcję. Dzięki za komentarz. Zapraszam do czytania kolejnych wpisów 🙂

  • Bardzo dziękuję za miłe słowo, to zawsze motywuje do dalszej pracy. Zgadzam się z Tobą, że planowanie i rozpisywanie wydatków jest ważne, dlatego też powstanie osobny wpis o budżecie.

 2. Nigdy nie myslalem o prowadzeniu budzetu, ale moze warto, bo jakby sie chociaz chwile zastanowic to faktycznie zobaczymy ile w ciagu roku wydalismy niepotrzebnie.

  • Myślę, że prowadzenie budżetu tylko po to, żeby zobaczyć ile na co się wydało, w tym „ile niepotrzebnie” może być pasjonujące, ale niekoniecznie motywujące 🙂 Wg mnie budżet w finansach osobistych jest w pewnym sensie przereklamowany. Lepiej zrobić sobie zestawienie wpływów i wydatków (domowy cash flow), na podstawie historii rachunku bankowego (w tabeli przestawnej): szybko, łatwo i też dokładnie zobaczymy ile na co i kiedy wydaliśmy. Budżet przydaje się wtedy jeśli ma się zmienne przychody np (umowy zlecenia, działalność gospodarcza) i relatywnie wysokie stałe wydatki (lub inną zróżnicowaną ze względu na zmienność kombinację wpływów i wydatków). Wtedy wartość dodana z prowadzenia budżetu jest rzeczywiście duża. Np. negocjacjach…jeśli widzisz, że budżet się spina to Ty stawiasz warunki dla kolejnej umowy zlecenia, jeśli się nie spina… to przyjmujesz warunki jakie Ci dają. Poza tym super są budżety celowe… ale o tym w późniejszych wpisach. Dziękuję za komentarz. pozdrawiam 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*


stat4u